404 Sayfası Tasarlarken Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar

Tabii ki hiç kimse kullanıcısının 404 sayfasına düşmesini istemez fakat bu olmayacak bir durum değildir.

Batuhan Karasakal
3 min readMay 28, 2017

--

Bizim yapmamız gereken şey, kullanıcılarımız 404 sayfasına geldiği zaman onları sistemden uzaklaştırmadan tekrardan içeriye dahil etmektir.

Yazının detaylarına geçmeden önce 404 sayfası nedir onu bi tanımlayalım;

Web sitesi kullanıcıları, mevcut olmayan bir sayfayı ziyaret etmeye çalıştıklarında 404 hata sayfasında toplanır. Bunun nedeni, sayfa kaldırılmış, sunucu veya internet bağlantısı kesilmiş, kullanıcılar çalışmayan bir bağlantıyı tıklamış veya yanlış bir URL yazmış olabilir.

Genellikle 404 hata sayfası aşağıdaki mesajlardan biriyle sonuçlanır:

404 Bulunamadı
HTTP 404 Bulunamadı
404 Hatası
Sayfa bulunamıyor
İstenen URL bu sunucuda bulunamadı

Sherpa.Blog’ta bu konu ile ilgili olan bir makalede çok güzel bir örnek mevcut sizinle paylaşmak istediğim,

Sherpa.blog yazısından bir alıntı

Etkili bir 404 sayfası tasarlamak için öncelikle kullanıcıya bu sayfaya gelmesinde bir yanlışlık olduğunu belirtmeli ve sorununu çözmek için alternatifler sunmalıyız. (Bkz. SSS, Canlı Destek, Yardım?)

404 sayfasında ekrana “404 Hatası” başlığını yazmak yerine, “Sayfa bulunamıyor.” gibi daha fazla anlam taşıyan bir başlıkla sadık kalmamız daha samimi olacaktır. Çünkü çoğu kullanıcı 404 Hatasının ne anlama geldiğini, hangi aşamalar sonrasında bu hatayı aldığının bilincinde değil.

Ayrıca kullanıcıyı o sayfadan çıkartmak için alternatif çözümler üretin. Bir arama çubuğu koyun mesela, kullanıcı gitmek istediği sayfayı yada bulmak istediği şeyi yazarak çıksın orada.

Unutmayalım ki kullanıcıya 404 sayfasında ne kadar az vakit geçirtebilirsek, yani onu ne kadar çabuk düştüğü çukurdan kurtarabilirsek, o kadar çok sistemden uzaklaşmasını engellemiş oluruz.

Kullanışlı Olmasına Dikkat Edin

Bu tarz kullanıcının görselliğe en az dikkat ettiği yada etmesi gerektiği sayfalarda olabildiğince kullanılabilir olmasına özen göstermeliyiz.

Aşağıda Google’ın 404 sayfası tasarlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair makalesinden bazı notlar var. Birde onlara bakalım;

  • Ziyaretçilerine, aradıkları sayfanın bulunamadığını açıkça söyleyi. Samimi ve dost canlısı bir dil kullanın.
  • 404 sayfanızın sitenizin geri kalanıyla aynı görünüme sahip olduğundan emin olun.
  • En popüler makalelerinize veya yayınlarınıza bağlantılar eklemeyi düşünün.
  • Kullanıcıların bozuk bir linki rapor etmelerini sağlayın.
  • Web sunucuzun, eksik bir sayfa istendiğinde arama sonuçlarında görünmemesi için gerçek bir 404 HTTP durum kodu döndürdüğünden emin olun. ( Bu pek biz tasarımcıları ilgilendiren bir durum değil.*)

Tasarımı Nasıl Olmalı?

Aslında bu tamamen sitenin geri kalanıyla alakalı. Eğer sitenin genelinde esprili bir yaklaşımınız varsa burasıda öyle olmalı. Ama her zaman vurguladığımız gibi, 404 sayfası sadece esprili yaklaşım yapmaya pek müsait bir alan değil. Burada kullanıcınız zor durumda ve siz ona yardım etmelisiniz.

--

--