Sign in

Product Designer

A digital platform for furthering social and environmental development, where individuals and organizations can share skills and other resources with leaders of impactful projects.

The Challenge


Location-based discussion platform that allows users to pin topic to anywhere and join discussions.


Verinin her türlüsünün işlendiği ve çıktılarının bir altın değeri taşıdığı günümüz dünyasında, verinin elde edilebilmesi kadar işlenip bir sonuca dayandırılması da çok önemlidir. Hâl böyle olunca verinin işlendiği her mecrada olduğu gibi dijital ürünlerde de, veriyi son kullanıcının/müşterilerin anlayıp çıkarımlar yapabileceği şekilde gösterebilmek çok önemli oluyor.

Rakip Analizi


Kullanıcı Deneyiminde Aksiyon Butonları Psikolojisi” adlı yazım itibariyle hakkında yazıp çizmeye başladığım konu olan genel tabiriyle “Tasarım Etiği” konusunu araştırmaktayım. Özellikle insan psikolojisi ve manipulasyon ile kesiştiği noktalar bence tasarımın aynı kullanıcı deneyiminin öneminde olduğu gibi görsel tarafından önce konuşulması gereken şeyler.

Illustrasyon Melek Öztürk (https://dribbble.com/melekztu)

Her Kelime Önemlidir

UX Yazımında Dark Patternler

Kullanıcıyı Manipule Edecek Şekilde Yazmak Zorunda Değilsiniz


Bir arayüzde kullanıcı tarafından yapılmak istenen bir aksiyon, o aksiyonun genel bağlamdaki statusu nedeniyle deneyimlendirilmemelidir. Kullanıcı deneyimi tasarımında, insan psikolojisinin yeri oldukça büyük. Konuyu daha detaylı bir şekilde psikolojik açıdan ele alalım.


Çocukluğumdan bu yana oyun oynayan, oyun dünyasının içerisinde yer alan birisi olarak bir çok oyun oynayan insanın düşündüğü gibi ben de oyunların, özellikle takım oyunlarının analitik, stratejik düşünme yeteneğini ve özellikle ekip ruhunu geliştirdiğine fazlasıyla inananlardanım. Şu günlerde çok iyi anlıyorum ki oyunlardan kazandığı yetileri sosyal&profesyonel hayatında kullanmayı başarabilen bir çok insan gibi benimde hayatımda bu tecrübelerin ince ince çok işe yaradığını söyleyebilirim. Direkt olarak bir bağ kurulamayabilir belki ama aralarında anlatması çok zor bir bağ olduğu kesin. Gelin o günlere biraz inelim.


When developing a digital product, regardless of which team you are involved in, you will see that when you manage your workflow process in the right way, the results will be higher quality and less tiring. In this article, I will convey how we built up our design process and how we manage it.

https://icons8.com/ouch/style/karlsson


Son zamanlarda, hem verilere ve veri işleme yöntemlerine olan ilgimin giderek artması hem de çalıştığım üründe B2C tarafında müşterilerimize elde ettikleri verileri daha sağlıklı, anlaşılabilir ve çıkarımlar yapılabilir şekilde sunduğumuz tarafları iyileştirme, baştan tasarlama dönemlerine girdik. Bu sebeple dashboardlar, veri türleri, veri gösterim şekilleri ile epey içli dışlı olmaya başladım. Bu araştırmalarım sonucunda elde ettiklerimi çok detaylı olmamakla birlikte genel bir şekilde sizlerle paylaşmak isterim.

Unsplash


Dijital bir ürün geliştirirken, hangi takım içerisinde rol alırsanız alın farketmeksizin, iş akış sürecinizi doğru yönettiğiniz taktirde ortaya çıkan sonuçların kaliteli ve daha az yorucu olduğunu gözlemleyeceksiniz. Ben bu yazıda sizlere, biz Socio’da “Tasarım Süreci”mizi nasıl kurguladık ve hali hazırda nasıl yönetiyoruz bunlardan bahsedeceğim.

https://icons8.com/ouch/style/karlsson


I’ve noticed that I haven’t written my professional experiences. After a short break I thought, why shouldn’t I scribble something more accurately, and I came back.

Research Process

Batuhan Karasakal

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store