Dashboard Tasarım Süreci Nasıl Yönetilir? Veri Tiplerinin Belirlenmesi

Verinin her türlüsünün işlendiği ve çıktılarının bir altın değeri taşıdığı günümüz dünyasında, verinin elde edilebilmesi kadar işlenip bir sonuca dayandırılması da çok önemlidir. Hâl böyle olunca verinin işlendiği her mecrada olduğu gibi dijital ürünlerde de, veriyi son kullanıcının/müşterilerin anlayıp çıkarımlar yapabileceği şekilde gösterebilmek çok önemli oluyor.

Batuhan Karasakal
3 min readApr 12, 2019

Veriler ile ilgili yazdığım bir önceki yazıda, verilerin öneminden ziyade onları nasıl değerlendirmemiz gerektiği konusunda kısa bir girizgah yaptım. Bu yazıda ise onların gösterim süreçlerini ele alacağız.

Biz Socio’da şu an müşterilerimiz(organizatörler) için onların son kullanıcıları(katılımcılar)’ına ait istatistikleri görüntüleyebilecekleri ve çıkarımlar yapabilecekleri gösterge panelini inşa etme üzerinde çalışıyoruz. Yaklaşık 2 aydır süre gelen research sürecimizi yakın zamanda tamamladık. Sayfa düzenlerini oluşturmaya başladığımız bu günlerde bu 2 aylık süreci sizinle paylaşmak istedim.

Rakip Analizi

Rakiplerinizin ne yaptığını, sorunlara nasıl yaklaştığını, neyi doğru neyi yanlış yaptığını araştırmak bir çok geliştirme sürecinde ve tasarımın her noktasında olduğu gibi bu konuda da pek tabii ilk aşamalardan birisinde karşımıza çıkıyor.

Benzer çözümler sağladığınız, benzer ürünler ürettiğiniz ekiplerin gösterge panellerinde hangi veri tiplerini sunduklarını, bu veri tiplerini hangi gösterim yollarıyla gösterdiklerini, nasıl kategorize ettiklerini, ne tarz fonksiyonel özellikler sağladıklarını (filtreleme vs.) incelemek ve tamamının analizini yaptıktan sonra size en uygun olanları belirleyip aklınızda bir fikir oluşturmasını sağlamak bu sürecin şekil almasında en önemli noktalardan birisi olabilir.

Keza, eğer sınırları ve ulaşılabilirlikleri sınırlı olan bir startup veyahut şirketseniz en azından başlangıç aşamasında kendi kullanıcı geri dönüşlerinizi, araştırmalarınızı ve izlenimlerinizi elde edene kadar rakiplerinizin üzerinden çıkarımlar yaparak tasarlamak işinizi daha çok kolaylaştıracaktır.

Veri Tiplerini Belirlemek

İstatistik panelinizde görüntüleyeceğiniz verilerin tipleri -her üründe farklı türler ön plana çıkabilir- çok önemlidir. Kullanıcılarınıza yarar sağlayacak bilgiyi, hap bir şekilde iletebiliyor olmanız gerekmektedir.

Socio — Dashboard Toplantılarının Birinden

Bir çok web ve mobil uygulaması olan ürünlerde bulunabilecek ortak veri tiplerine şunları ekleyebiliriz:

  • Uygulama İndirme / Silme
  • Kullanıcı İstatistikleri (yeni üye, aktif üye, engellenmiş üye vb.)
  • Uygulamada Geçirilen Zaman
  • Kullanılan İşletim Sistemi (iOS, Android / Windows, MacOS vb.)
  • Ziyaretçi Lokasyon Bilgisi (ülkeye göre)
  • Varsa uygulama içerisindeki özelliklerin “kullanım — geçirilen zaman” istatistikleri

Pek tabii bu veri türlerini kendi ürününüze göre arttırıp azaltabilirsiniz. Günün sonunda bu verilerin belirlenmesinden tutun, sayfa akışındaki konumuna kadar bir çok kararın kullanıcı tarafında önemi var. En nihayetinde kullanıcınıza doğru bilgiyi, doğru şekilde aktaramıyorsanız; onun içinde bu bilginin herhangi bir önemi yok.

--

--